- Komerční sdělení -finance
DomůCestováníOtevírají se turistické stezky v Tatrách. Zde je 5 skvělých tipů pro...

Otevírají se turistické stezky v Tatrách. Zde je 5 skvělých tipů pro letní turistiku

V Tatrách se již 15.6. opět otevírají turistické stezky po zimní uzávěře. Znovu tak můžete vykročit na oblíbené turistické trasy a vystoupat na krásná tatranská sedla a štíty.

Toto je 5 tipů na letní turistiku, která je po zimní přestávce opět dostupná všem milovníkům naší přírody a hlavně dovolené na horách.

Mlynická dolina – ze Štrbského plesa přes vodopád Skok

Túra začíná z osady Štrbské pleso (kde naleznete zastávku SAD, ŽSR i parkoviště) po žluté značce. Přejedete postupně Mlynickou dolinou až k našemu nejmohutnějšímu vodopádu Skok.

Majestátní hukot vody padající z výšky asi 30 metrů je zážitek, na který se nezapomíná.

Jedná se o nenáročnou túru, kterou zvládnete za něco více než 3 hodiny.

Vodopád Skok Foto: Archiv SlevaDne
Vodopád Skok
Velká svišťovka

Svůj název dostala podle svišťů, která se zde v minulosti hojně vyskytovala. Dnes na jejích svazích můžete vidět pozůstatky starých důlních štol, ve kterých se kdysi těžilo stříbro.

Na jejím vrcholu byla v roce 2006 osazena panoramatická tabule.

Na Svišťovku se můžete dostat různými cestami, čímž lze jednotlivé trasy výrazně zkrátit. Je to tedy skvělý tip pro turisty, kteří si rádi volí různou náročnost.

Můžete se sem dostat poměrně jednoduše ze stanice lanovky na Skalnatém plese. Vede sem turistická stezka po červené značce přes Tatranskou magistrálu po trase Skalnaté pleso – Sedlo pod Svišťovkou – Velká Svišťovka.

Velká Svišťovka Foto: Archiv SlevaDne
Velká svišťovka
Jehněčí štít

Další tip vás zavede na místo, odkud budete mít Belianské Tatry jako na dlani. Celodenní túra začíná příjemným výstupem k jedné z nejkrásnějších tatranských chat. Je jí Chata u Zeleného plesa (známá také jako Brnčalka). Dá se sem jednoduše dostat po žluté značce například z Bílé vody asi za 3 hodinky.

Zajímavostí je, že až 4 měsíce zde nesvítí slunce. Od října svítí vždy jen na pár hodin a od začátku listopadu zajde za Beranie sedlo úplně. Na chatě se opět objeví sluneční svit až na přelomu února a března. Krásám Zeleného plesa, které se nedaleko chaty rozprostírají, to však vůbec nevadí.

Po Brnčalku to byla zatím příjemná túra, teď to však začne být docela výzva. Při cestě na vrších Jehněčího štítu vám budou pomáhat řetězy a bude třeba zdolat náročnější horské chodníčky. Odměna v podobě nádherných výhledů ovšem stojí za to!

Kriváň

Túru na tento skutečný symbol Vysokých Tater doporučujeme začít po zelené značce z lokality Tri Studničky nebo po modré od rozcestí u Jamského plesa. Trasu zvládnete is dětmi, ideální pokud už mají alespoň nějakou zkušenost s podobnými túrami.

Koscielisko village in the Tatra Mountains, Poland

Otrhance rozdělují Račkovou a Jamnickou dolinu a jsou považovány za jeden z nejkrásnějších hřebenů Západních Tater (končí až u hranice s Polskem).

Je to opravdová makačka – až čtyři z vrcholů přes které přejedete, jsou vyšší než 2000 m nm. m. – Nižná Magura (1 909), Ostredok (2 055), Vyšná Magura (2 095), Jakubina (2 194) a Hrubý vrch (2 137).

Trasa vede přes vrch Jakubina, který je druhý nejvyšší v Západních Tatrách. Dostanete se sem z ústí Račkovy doliny po modré a na rozcestí pokračujte po zelené značce přes Ostredok (asi 2 hodinky) nebo sledujte červenou značku z Končisté (zvládnete za něco přes hodiny).

zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek