- Komerční sdělení -finance
DomůCestováníPřipraveni na odpočinek: 95 % chce dovolenou strávit mimo domov

Připraveni na odpočinek: 95 % chce dovolenou strávit mimo domov

Po dvou letech pandemických omezení se Slováci těší na dovolené. Chtějí se vydat k moři i do hor, na koupaliště či do lázní a zdá se, že je neodrazují ani vyšší ceny.

50% Slováků stráví dovolenou i doma, iv zahraničí.

V průzkumu portálu SlevaDne přes 95 % ze 4 200 respondentů uvedlo, že letošní dovolenou chtějí strávit mimo domov, zbytek se odpočívat nechystá. Z těch, kteří si volno dopřejí, chce přes polovinu poznávat krásy Slovenska a vycestovat i do zahraničí, 35% dotázaných hodlá dovolenkovat v rodné zemi.

V žebříčku nejoblíbenějších domácích destinací si prvenství drží Vysoké Tatry, Liptov a Slovenský ráj, ze zahraničních tradičně Chorvatsko, po kterém následuje Řecko a Itálie. Navzdory záplavě nepříliš optimistických zpráv o ekonomickém vývoji Slováci nechtějí být „z levného kraje“.

Z průzkumu vyplynulo, že průměrně plánují utratit na dovolenou 550 eur na osobu. Více než polovina dotázaných uvedla, že jen letní dovolená jim nestačí a kromě ní si plánují i ​​další dva, tři pobyty.

Je nakonec přirozené, že po náročném období chtějí vypnout, alespoň na několik dní změnit prostředí a zapomenout na povinnosti.

dovolená, cestování, rodina, výlet
ČTĚTE VÍCE
Dovolenou nevynechejte! Psychologové varují před pandemickou únavou

Zájmu o dovolené se přirozeně těší zdecimovaný cestovní ruch, hoteliéři, restaurace a další služby v tomto segmentu, i když návrat „do starých kolejí“ nebude jednoduchý a nebude záležitostí jedné sezóny. Navíc dnes neumí nikdo předpovědět, co všechno v dnešní geopolitické situaci sehraje důležitou roli.

Two friends are diving in the sea from a cliff. Carefree, freedom, vacation concept.

Psychologové doporučují vzít si alespoň tři týdny dovolené, aby si člověk opravdu odpočinul, a upozorňují, že vypnutí od povinností pomáhá udržovat rovnováhu mezi pracovním a soukromým životem, což snižuje riziko vyhoření, deprese a infarktu.

Někteří se ještě nenaučili stanovit si hranice ai na dovolené odpovídají na pracovní maily a telefonáty. Dovolená však má být únikem od práce, zvláště po období, které máme všichni za sebou.

O blahodárných účincích cestování ví své i vydavatel Daniel Kollár. Pochodil kus světa, ale neustále poznává a čtenářům přibližuje zejména Slovensko.

zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek