- Komerční sdělení -finance
DomůCestováníNew York - Šanghaj za 2 hodiny: Čína se přidává k závodům...

New York – Šanghaj za 2 hodiny: Čína se přidává k závodům hypersonických letů

Let ze Šanghaje do New Yorku by mohl trvat mnohem méně než dnes, pokud by pasažéři nasedli do hypersonického vesmírného letadla. Tato představa vůbec není tak vzdálená realitě, jak by se mohlo zdát.

Společnost Space Transportation se sídlem v Pekingu se snaží tuto perspektivu přeměnit na realitu díky vývoji osobního dopravního prostředku, který se může po obloze pohybovat rychlostí přibližně 1,6 kilometru za sekundu, což je téměř dvakrát více než létal kdysi Concorde, informuje CNN.

Firma zveřejnila animované reklamní video zobrazující pasažéry – bez přileb a skafandrů – na palubě letadla, které vypadá jako 12místná vesmírná loď.

Letadlo na videu startuje vertikálně vzhůru a po dosažení letové výšky na okraji vesmíru se oddělí od pomocných raket a následně letí rychlostí 7 000 kilometrů za hodinu.

Webová stránka společnosti zároveň představuje ambiciózní cíl spustit svůj první zkušební suborbitální let v roce 2025, po kterém bude v roce 2030 následovat ostrý provoz.

Pilot ukázal tajnou místnost v kokpitu letadla, o které pasažéři netuší. K čemu slouží?

Pokud se tuto vizi podaří naplnit, bude ztělesněním ambicí Číny být lídrem v oblasti vesmírného turismu a splní se její sen o nadzvukových letech pro obchodní cestující.

Na obloze jsou aktuálními rivaly Číny jen USA a Rusko, přičemž sporným prostorem je stratosféra a nižší oběžná dráha Země.

Mise Polaris Dawn společnosti SpaceX, která má odstartovat koncem letošního roku z historického komplexu Launch Complex 39A v Kennedyho vesmírném středisku NASA na Floridě, stráví na oběžné dráze až pět dní, během kterých se posádka pokusí o první komerční výstup do vesmíru.

Mise je odrazovým můstkem k případným misím na Měsíc, Mars a dále.

Samozřejmě ceny letenek za takové dobrodružství jsou astronomické. Majetný klient z Grenady zaplatil za let v raketě New Shepard společnosti Blue Origin 28 milionů dolarů. Japonský magnát za opuštění Země v ruské kapsli Sojuz na 12 dní zase neváhal obětovat 80 milionů dolarů.

A colorful sunrise seen from the plane window. Sun is raising from the clouds, painting them pink and orange. Horizon line turns yellow with the sunbeams. Plane wing covering the sun. Romantic view

Pro ty, kteří mají skromnější rozpočet, nabízí Virgin Galactic 90minutové lety do vesmíru za 450 000 dolarů.

„Poptávka po cestování do vesmíru je silná a místa prodáváme rychleji, než jsme plánovali,“ řekl generální ředitel Virgin Galactic. Společnost tvrdí, že již začátkem dubna měli prodáno přibližně 700 míst, přičemž lety začnou až koncem roku.

zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek