- Komerční sdělení -finance
DomůRady a NávodyProdej firmy aneb jaké máte požadavky na kupujícího?

Prodej firmy aneb jaké máte požadavky na kupujícího?

Pokud patříte mezi majitele úspěšných rodinných firem, pak je vaší snahou kromě budování rodinného byznysu také výchova schopného nástupce. Právě nedostatek kvalifikovaných odborníků do managementu menších rodinných firem je jeden z hlavních důvodů, proč se jejich majitelé musejí uchylovat k prodeji celé společnosti a prodej firmy pořádně promyslet. Není se však čemu divit, protože je vždy lepší firmu předat vhodnému investorovi než ji nechat zchátrat.

Představa o investorovi

Prodej firmy představuje pro majitele rodinné firmy významnou administrativní zátěž, kterou pochopitelně nechcete řešit sami. Vždy je lepší se obrátit na specializovanou poradenskou společnost, díky jejíž databází seženete vhodného investora v relativně krátkém čase. Ještě předtím si však rozmyslete, jakou představu máte o budoucím obchodním partnerovi. Většina majitelů hledá spolehlivého investora se stejným strategickým myšlením a pokud možno zkušenostmi z daného oboru.

Jaká je skutečnost?

Skutečnost je však u firmy na prodej často odlišná, než jsou představy majitele. Sami si můžete vysnít prakticky ideálního obchodního partnera, ovšem to ještě neznamená, že jej v databází poradenské společnosti najdete. Přesto se zkušení odborníci snaží nalézt investora přesně podle vašich představ, a kromě toho se snaží o vyřešení veškerých sporů v průběhu jednání. Velkou výhodou je zjištění informací o více investorech, z nichž si potom vyberete.

Musíte firmu prodat dotyčné osobě?

Aktivní firmy na prodej jsou i přes všechna doporučení specializované poradenské společnosti nadále řízeny jejich majiteli. V praxi to znamená, že se budete o prodeji své firmy rozhodovat vždycky sami. U finálního rozhodnutí si dejte na čas, protože se jedná o významný životní krok. Neváhejte ani trochu riskovat, neboť svou společnost klidně přenechte investorovi mimo obor. Zásadní je totiž stejný názor ve strategickém uvažování a dlouhodobém směřování.

Prodej aktivních firem není ve spolupráci s poradenskou společností tak složitý, jak se může na první pohled zdát. Rozmyslete si kritéria budoucího investora a obraťte se na renomovanou firmu.

zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek