DomůRady a NávodyRuské ostřelování zničilo statisíce tun obilí. Zelenskyj vyzval k ukončení blokády jeho...

Ruské ostřelování zničilo statisíce tun obilí. Zelenskyj vyzval k ukončení blokády jeho vývozu

Rozházené obilí uvnitř skladu poškozeného ruskými útoky na předměstí Charkova na východě Ukrajiny, 28. května 2022.

Zelenskyj to řekl v sobotu podle agentury AFP ve videoposelství na diskusním fóru Šangri-La v Singapuru.

Nedostatek potravin \“nutně povede k politickému chaosu, který může vést k pádu mnoha vlád a mnoha politiků,\“ varoval Zelenskyj. Vyzval mezinárodní společenství, aby zajistilo opětovné plné uplatňování mezinárodního práva.

Náměstek ukrajinského ministra pro zemědělskou politiku a potravinářství Taras Vysockyj v této souvislosti v sobotu v rozhovoru pro ukrajinskou televizi podle agentury Reuters řekl, že ve skladech v černomořském přístavu Mykolajiv, které byly zničeny uplynulý víkend při ostřelování ruskou armádou,05 000 tun obilovin, zejména pšenice a kukuřice.

Jiná alternativa není

Vysockyj dříve podle agentury Interfax-Ukrajina upozornil, že neexistuje žádná alternativa k ukrajinským zemědělským produktům na světovém trhu. Především země Blízkého východu a Afriky, se podle Vysockého neobejdou bez dodávek z Ukrajiny, protože je fyzicky nemožné je v potřebném množství nahradit

„Pořizujeme desetinu světového exportu pšenice, více než 15 až 20 procent ječmene, více než 50 procent slunečnicového oleje. Ukrajina vyvážela v průměru 50 milionů tun zemědělské produkce. Tato čísla dokonce v určitých letech dosáhla rekordní výše 65 milionů tun. Není dnes možné najít alternativu k takovým objemům a nahradit naše produkty. Bude to fyzicky nemožné iv následujících třech až pěti letech,“ uvedl náměstek Vysockyj v televizi.

Rusko a Ukrajina jsou dva nejdůležitější vývozci obilí na světě. V mezinárodním měřítku existují obavy, že blokáda vývozu obilí z Ukrajiny v důsledku ruské invaze by mohla vyvolat globální potravinovou krizi. V ukrajinských přístavech uvízly desítky kontejnerových lodí, které blokuje ruská armáda.

refugee woman with flag of ukraine. Patriotism, struggle, hope. War in Ukraine. Freedom for Ukraine. There is no war

Kyjev v současnosti jedná s OSN, Tureckem a dalšími zeměmi o způsobech obnovení vývozu obilí. OSN a některé státy navrhují vytvoření koridoru pro lodě.

Ukrajina také obviňuje Rusko z krádeže velkého množství obilí. Moskva naopak tvrdí, že za růst cen potravin může Kyjev, protože odmítá odminovat své přístavy. Ukrajina se brání, že miny rozmístila na ochranu před ruskými válečnými loděmi.

zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek