- Komerční sdělení -finance
DomůRady a NávodyČína o svých jaderných zbraních: Dosáhli jsme působivého pokroku

Čína o svých jaderných zbraních: Dosáhli jsme působivého pokroku

Čína dosáhla pokroku ve vývoji nových jaderných zbraní, má je ale pouze pro svou obranu a nikdy je nepoužije jako první. Řekl to v neděli podle agentury Reuters čínský ministr obrany Wej Feng-che na bezpečnostní konferenci v Singapuru, které se účastní ministři či jejich zástupci ze tří desítek zemí asijsko-pacifické oblasti.

Čínský ministr obrany generál Wej Fengh zdraví účastníky plenárního zasedání výročního asijského obranného a bezpečnostního fóra v Singapuru v neděli 12. června 2022.

„Čína vyvíjí své kapacity přes pět dekád. Je fér přiznat, že jsme dosáhli působivého pokroku,“ řekl Wej. Politika Číny je podle něj v této věci neměnná. „Máme je pro sebeobranu. Nebudeme první, kdo je použije,“ dodal s tím, že cílem Pekingu je zabránit jaderné válce.

O zrychlování rozvoje jaderného arzenálu Číny mluvila také zpráva amerického ministerstva obrany z loňského podzimu. Podle ní se Peking snaží „modernizovat, diverzifikovat a rozšiřovat“ svoji jadernou techniku. V roce 2027 by mohla nejlidnatější země světa podle Pentagonu disponovat 700 nukleárními hlavicemi a do konce dekády by jich mohla mít 1000. To by ale stále byla jen necelá pětina současného amerického jaderného arzenálu.

Russian and Chinese flag pair on desk over defocused background. Horizontal composition with copy space and selective focus.

Třídenní fórum o bezpečnosti Šangri-la v Singapuru končí v neděli. V pátek se vedle této konferenci setkal Wej is americkým ministrem obrany Lloydem Austinem av sobotu na ní prostřednictvím videopřenosu promluvil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Ten mimo jiné zdůraznil, že výsledek války Ruska proti Ukrajině se dotkne nejen jeho vlasti, ale také budoucího mezinárodního uspořádání.

zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek