- Komerční sdělení -finance
DomůCestováníZemě, kde nic není nemožné, otevírá visutý most, který popírá zákony fyziky

Země, kde nic není nemožné, otevírá visutý most, který popírá zákony fyziky

Jen délka mostu Lvzhijiang, který se táhne 798 metrů nad údolím řeky, není sama o sobě dechberoucí v porovnání s jinými extrémně dlouhými mosty. Uznání si však zaslouží složitost projektu, který odborníci označují za inženýrský zázrak.

Most visí nad Lvzhijiang (v doslovném překladu „řeka zeleného džusu“) a vychází i vchází do tunelů ve strmých horských srázích na každé straně údolí.

Údiv vzbuzuje svojí konstrukcí, Čína tvrdí, že most překonal několik světových rekordů. Je to nejdelší jednopilířový jednorozpěťový visutý most na světě.

Táhne se přes údolí ve tvaru V a pilíře jej podpírají jen na jednom místě, o ostatní se starají kabely. Díky tomu má celá stavba dramatický vzhled a vypadá, jako by se ho přímo netýkala gravitace.

Vzdálenost mezi dvěma podpěrami mostu je 780 metrů.

Kromě toho má nejstrmější ukotvení tunelu na světě, které je nakloněno pod úhlem 54 stupňů.

Vzhledem ke členité zemi oblasti jsou všechny hlavní nosné prvky – 156 metrů vysoké pilíře, nájezdová deska mostu na jednom konci konstrukce a ukotvení tunelu na druhém konci konstrukce – postaveny na strmých svazích.

Projektový manažer řekl čínským státním médiím, že „výškový rozdíl mezi mostovkou a montážním dvorem je 320 metrů, čili asi 100 pater“.

solar power station on moutian

Most spojuje město Jü-si a autonomní prefekturu Chuxiong Ji Jün-nan a výrazně zkrátí dobu cesty mezi nimi. Maximální povolená rychlost na mostě je 100 kilometrů za hodinu.

I když město Jü-si, které je proslaveno produkcí tabáku, a Chuxiong – autonomní oblast proslavená muzeem dinosaurů – nejsou vyhledávanými turistickými destinacemi, tyto dvě oblasti se nacházejí přímo v srdci provincie Jün-nan, mezi velkými městy jako Kchun-ming a Ta -li.

Most Lvzhijiang je klíčovým úsekem 190kilometrové rychlostní silnice Yuchu a 9000kilometrové dálnice Jün-nan.

Dálnice Yuchu spojuje Jün-nan s dalšími hlavními národními rychlostními silnicemi, jako je rychlostní silnice Chang-čou-Ruili (město Jün-nanu na západě hraničící s Myanmarem) a rychlostní silnice Kanton-Kchun-ming.

zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek