- Komerční sdělení -finance
DomůRady a NávodyUniverzitní bazény v Trnavě čeká obnova. Zaplave si v nich i veřejnost

Univerzitní bazény v Trnavě čeká obnova. Zaplave si v nich i veřejnost

V univerzitních bazénech v Trnavě a Nitře si měsíce nikdo nezaplaval. Zavřeli je pro havarijní stav. Brzy však začnou s jejich rekonstrukcí.

Otevření zrekonstruované plovárny MTF STU v Trnavě i pro veřejnost bylo podmínkou trnavské samosprávy, která se podílí na financování její modernizace.

Některé univerzity mají vlastní bazény. Od roku 1961 se plavalo na trnavské fakultě STU. Svou plovárnu má přibližně 60 let i Slovenská zemědělská univerzita (SPU) v Nitře. Oba bazény o délce 25 metrů, které vyhovují požadavkům na mezinárodní závody, jsou však měsíce mimo provoz pro nevyhovující stav. Díky dotacím z Fondu na podporu sportu je mají zanedlouho opravovat.

I s bezbariérovým přístupem

Bazén trnavské fakulty je zavřený více než dva roky. „Máme schválené financování z Fondu na podporu sportu. Čekáme na přísun financí a oficiální potvrzení, že je můžeme čerpat,“ přiblížil Pavol Tanuška, proděkan. Fakulta zároveň komunikuje s vysoutěženou firmou, která má plovárnu zrekonstruovat. V této chvíli jsou před podpisem smlouvy.

Tanuška odhadl, že rekonstrukce by mohla začít během července. Práce mají trvat 12 měsíců. Opravit plánují bazénové těleso, vzduchotechniku, elektrické rozvody i technologii pro přípravu vody, zateplí také fasádu. Novinkou bude bezbariérový přístup pro těžce zdravotně postižené návštěvníky. „Budou mít k dispozici šatnu i přístup do bazénu,“ přiblížil proděkan.

Three cute happy kids swimming underwater in the huge swimming pool towards the camera. Shot with Nikkor 14-24 on D850. Wide shot with plenty of copy space and multiple crops possible. Perfect sharpness and huge resolution.

Po modernizaci se bazén otevře v určité době i pro veřejnost. Šlo o podmínku města, které se na obnově finančně podílí. „Dohodli jsme se, že plovárna bude sloužit nejen studentům a zaměstnancům, ale všem obyvatelům. Tomu budou přizpůsobeny i otevírací hodiny pro veřejnost,“ dodal Tanuška. Kromě víkendů budou moci obnovený bazén využívat i v týdnu, a to po celý rok.

Celkové náklady na rekonstrukci představují 2,5 milionu eur. Polovinu sumy pokryje dotace z fondu, zbývající polovinu zafinancuje přibližně stejným dílem fakulta, radnice a Trnavský samosprávný kraj. Bazén byl vypuštěn v březnu 2020. Jeho provoz zakázal bezpečnostní technik. „Problém byl se statikou a také se zatékáním vody do elektrického vedení,“ upřesnil proděkan.

zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek