- Komerční sdělení -finance
DomůNovinkyToto léto mohou brigádovat i 15letí, hledat nabídky je potřeba co nejdříve

Toto léto mohou brigádovat i 15letí, hledat nabídky je potřeba co nejdříve

Po výrazném propadu, který zaznamenal pracovní trh v pandemickém létě 2020, se počet letních brigád kontinuálně zvyšuje. Nabídek je dost, ty lepší se však rychle utrácejí. Zájem o ně se zvyšuje iv kategorii 15 let, kteří díky novele mohou brigádovat také. Kromě mzdy je jejich přínos pro studenty iv lepším uplatnění v praxi, připomíná personální agentura Grafton.

Léto se blíží a zejména studentům přinese kromě odpočinku i možnost si trochu přivydělat a dopřát si následně něco příjemného. „Už v loňském roce bylo příležitostí k brigádě pro mladé během prázdnin poměrně mnoho, což bylo způsobeno zlepšením pandemické situace,“ vysvětluje Andrej Gurín, Branch Manager žilinské pobočky personální agentury Grafton a dodává: „Letos je jich ještě více a každý student, kdo bude chtít, si najde uplatnění. Chce-li však lepší pozici či lepší ohodnocení, neměl by s hledáním brigády otálet, ale začít hned teď.“

Nabídek je dostatek

V loňském roce byla velká poptávka po brigádnících v gastro segmentu, také v cestovním ruchu. Brigádníky však hledali a hojně využívali i výrobní firmy napříč všemi odvětvími. „Důvod byl ten, že nezaměstnaní hledali zejména trvalá pracovní místa a kvůli pandemii byl na trhu celkově spíše nedostatek, i agenturních, zaměstnanců. Co se týká letošní sezóny, tak očekáváme naprosto stejnou situaci,“ hodnotí odborník.

Usnadnění hledání brigádníků pomohla také změna způsobená přijetím novely, díky které mohli zaměstnavatelé přijímat i nezletilé brigádníky od 15 let. Týká se však lehčích prací, které svým charakterem a rozsahem neohrožují jejich zdraví, bezpečnost, další vývoj, školní docházku a vyučování. Zaměstnavatel musí mít povolení k takovému zaměstnávání od Inspektorátu práce, ale jde jen o mírné zvýšení administrativní zátěže, což se zaměstnavateli v konečném důsledku vyplatí.

Z interních průzkumů Grafton vyplývá, že v loňském roce díky tomu vzrostl počet zájemců o letní brigádu ve věku 15 – 16 let v porovnání s pandemickým rokem 2020 o cca 30 procent a letos očekává ještě větší nárůst. Největší zájem je však již tradičně u studentů ve věku 17 – 20 let.

Brigádu je třeba začít hledat co nejdříve

Tuto sezónu mohou ovlivnit i pracovníci z Ukrajiny, říká Graftom. Ale mnozí z nich si už práci našli – někteří na trvalý pracovní poměr, někteří formou brigády. „Tím že aktuálně zaznamenáváme rekordní počet volných pracovních míst, očekáváme, že i poptávka po brigádnících bude stejně vysoká a zaměstnanci z Ukrajiny spíše doplní domácí pracovníky,“ říká A. Gurín.

Cleaning ladies working in team arriving at a house

Během této letní sezóny budou mít studenti středních a vysokých škol největší šanci najít si práci v cestovním ruchu, gastro průmyslu, hotelnictví, obchodě. Dostupnými sektory by ale měly být i různé administrativní práce, pomocné práce ve výrobním i nevýrobním sektoru. Firmy již tradičně hledají prodavače, pokladníky, asistenty, skladníky, telefonické operátory, číšníky či dokladače zboží, ale i koordinároty či animátory. Příležitosti se oproti loňskému roku rozšířily o nabídku z oblasti marketingu, žurnalistiky či médií.

Prognózy jsou sice optimistické, ale s hledáním je třeba začít co nejdříve, jelikož ty nejatraktivnější brigády rychle utrácejí. „Studenti mohou své šance na nalezení dobré brigády zvýšit tím, že si zaregistrují svůj životopis na různých pracovních portálech. Rovněž mohou využít i služeb pracovních agentur, které jim rovněž umí pomoci se zprostředkováním práce během léta. Agentura má tu výhodu, že jim umí poskytnout komplexní informace a také poradit jim, jak zvládnout pracovní pohovor, jak si připravit vhodný životopis, co všechno by měl tento životopis obsahovat – od studia až po pracovní zkušenosti. Tohle všechno jim může při získání dobré brigády pomoci,“ radí odborník z Graftonu.

zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek