- Komerční sdělení -finance
DomůFinanceJakou perspektivu má zemědělství? Bez mladých lidí odumře

Jakou perspektivu má zemědělství? Bez mladých lidí odumře

Jakou perspektivu má slovenské zemědělství? Bez mladých lidí odumře. Průměrný věk současných zemědělců překročil padesátku a je jedno, zda se jedná o klasická družstva, nebo rodinné farmy, všude horečně hledají mladou krev. A kdyby jen to. Mladí farmáři či farmářky to nemají lehké ani při výběru životních partnerů.

Jozef Sedlák 09.06.2022 16:51 novi studenti Foto: Jozef Sedlák
Příští mladí farmáři: Klaudia Králová, Lukáš Šajben a Kristýna Ďuricová.

Zakořenit na půdě neznamená užívat si života jako nepřetržitou zábavu. Livii Marčekové, ředitelce Střední odborné školy zemědělské a služeb venkova v Levicích se podařil malý zázrak. V průběhu desetiletí tým pedagogů i ve spolupráci s místními zemědělci zdvojnásobil počet žáků školy, studuje na ní 175 chlapců a dívek z celého Slovenska. Hlásí se sem děti iz Oravy či z okolí Banské Bystrice a Košic.

Možná proto, že se jedná o jednu z technicky nejlépe vybavených škol. Jen do strojů i díky pochopení Nitranského samosprávného kraje zde zainvestovali 700 tisíc eur. Chlapci na povinné praxi jezdí například s družicově naváděnými traktory. Precizní zemědělství jim přednáší mladý zemědělský inženýr Roman Tóth. Zastupuje velkou nadnárodní společnost vyrábějící a prodávající stroje, které dokážou pobláznit chlapecké duše.

Polygon snů a tužeb

Před pár dny proměnili družstevníci v Dolní Krupé nedaleko Trnavy část katastru na obrovský polygon, na kterém předvedli špičkovou techniku ​​a současně na 856 políčkách nejnovější odrůdy polních plodin. Na Dnech pole se seběhlo během dvou dnů 15 tisíc zemědělců z celého Slovenska. Nechybělo zde ani 40 studentů z Levic.

Agronomist examining an agricultural lettuce field

Byla mezi nimi i trojice prvňáků, kteří ještě loni váhali, jestli si vybrali dobrou školu. Kristýna Ďuricová z Pukance ani Lukáš Šajben se netajili, že zemědělská škola byla jejich druhou volbou. Na konci prvního ročníku však nelitovali. Studium je začalo bavit.

„Já i Kristýna máme rády zvířata a na škole se učíme, jak jim lépe porozumět,“ řekla Klaudia Králová. Není venkovka, ale děvče z města. Ještě nemá představu, co bude dělat po maturitě. Do té zbývají tři roky a do té doby se , jak říká, rozední. „Zařadím se, když budu starší,“ zauvažovala nad budoucností Klaudia Králová.

zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek