DomůRady a NávodyCeny nemovitostí rostou. Jak se na nich skutečně vydělává

Ceny nemovitostí rostou. Jak se na nich skutečně vydělává

Ceny nemovitostí rostou nevídaným tempem. Je to důvod k investování do realit? „Velice záleží, jaký je cíl takového investování. Pokud je cílem udržení kupní síly peněz k zajištění si bydlení, smysl to dává. Pokud je cílem porazit inflaci, tak už ne,“ tvrdí Pavel Škriniar, investiční analytik Swiss Life Select.

Majitel nemovitosti má pravidelný příjem v podobě nájmu, a také se mu postupem času zvyšuje hodnota aktiva. „Tedy, kromě období, kdy je problém najít podnájemníka, případně podnájemník působí škody a také kromě období, kdy ceny nemovitostí klesají. A není třeba zapomínat ani na to, že vlastnictví nemovitosti vyžaduje pravidelné výdaje,“ připomíná Pavel Škriniar, investiční analytik Swiss Life Select.

Vyplatí se v době realitního boomu investovat do realitních fondů? „Za uplynulý rok ceny nemovitostí vzrostly o téměř 25 procent. Zhodnocení realitních fondů sdružených v České asociaci správcovských společností se za uplynulých dvanáct měsíců pohybuje od -3,87 procenta do +9,09 procenta,“ říká analytik. Pojďme si tedy vysvětlit, kde vznikají tak velké rozdíly.

„Růst cen nemovitostí, o kterém nasloucháte denně ve zprávách se totiž týká rezidencí, tedy nemovitostí určených k bydlení. Avšak realitní fondy v našem regionu investují do takových typů nemovitostí jen málo. V oblibě mají spíše administrativní budovy, obchodní centra, logistické parky, hotely, pozemky, výrobní haly a také akcie realitních společností a podíly realitních fondů,“ připomíná Pavel Škriniar.

Jde o peníze s Pavlem Skříňařem ze Swiss Life Select: Byty jsou dnes extrémně drahé, koupě je pro mnohé nedostupná. Bylo to ale před lety snazší?
Malý zájem o rezidence zdůvodňují správci realitních fondů, tím, že je nutná velká péče a jsou s nimi spojeny nemalé legislativní povinnosti. V rezidenčních nemovitostech je relativně velký počet nájemníků, v porovnání se spoustou firem v rámci logistického parku či obchodního centra, kteří platí nájemné.

Zatímco tedy v českých fondech najdete pár kusů maximálně desítek rezidenčních nemovitostí, v zahraniční je tomu jinak. „Například německá společnost Vonové vlastní více než 400 tisíc ubytovacích jednotek v Německu, Švédsku a Rakousku. Leg Imobilien obhospodařuje téměř 170 000 nemovitostí v rámci Německa. Realitní fondy nemusí být přitom zaměřeny pouze na jednu, resp. několik zemí i specifické typy nemovitostí. Společnost Realty Income Corp. Vlastní 11 000 nemovitostí v 50 zemích, Digital Realty REIT vlastní datová centra ve 26 zemích po celém světě a Public Storage vlastní 2800 skladů sice pouze v USA, ale zase ve 39 státech,“ jmenuje analytik.

asian chinese young couple just received house key for their new house happy

Investování do nemovitostí je dobrým doplňkem k dluhopisům a akciím, tvrdí Škriniar. Na první pohled se tedy zdá, že růst cen bytů a domů za uplynulé dva roky je důvodem investovat do realit. Na druhé straně není třeba zapomínat ani na poklesy cen po roce 2008. „Pokud tedy plánujete investovat do nemovitosti, myslete na to, že vlastnit jednu nemovitost je poměrně rizikové a vyžaduje to poměrně velkou aktivitu majitele. Naproti tomu realitní fondy rozkládají riziko mezi množství nemovitostí různých typů iv rámci více zemí, a to při vkladu od 10 eur měsíčně,“ uzavírá Pavel Škriniar, investiční analytik Swiss Life Select.

zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek