Domů Finance Jakou perspektivu má zemědělství? Bez mladých lidí odumře

Jakou perspektivu má zemědělství? Bez mladých lidí odumře

0
Low angle view at farmer feet in rubber boots walking along maize stalks

Jakou perspektivu má slovenské zemědělství? Bez mladých lidí odumře. Průměrný věk současných zemědělců překročil padesátku a je jedno, zda se jedná o klasická družstva, nebo rodinné farmy, všude horečně hledají mladou krev. A kdyby jen to. Mladí farmáři či farmářky to nemají lehké ani při výběru životních partnerů.

Jozef Sedlák 09.06.2022 16:51 novi studenti Foto: Jozef Sedlák
Příští mladí farmáři: Klaudia Králová, Lukáš Šajben a Kristýna Ďuricová.

Zakořenit na půdě neznamená užívat si života jako nepřetržitou zábavu. Livii Marčekové, ředitelce Střední odborné školy zemědělské a služeb venkova v Levicích se podařil malý zázrak. V průběhu desetiletí tým pedagogů i ve spolupráci s místními zemědělci zdvojnásobil počet žáků školy, studuje na ní 175 chlapců a dívek z celého Slovenska. Hlásí se sem děti iz Oravy či z okolí Banské Bystrice a Košic.

Možná proto, že se jedná o jednu z technicky nejlépe vybavených škol. Jen do strojů i díky pochopení Nitranského samosprávného kraje zde zainvestovali 700 tisíc eur. Chlapci na povinné praxi jezdí například s družicově naváděnými traktory. Precizní zemědělství jim přednáší mladý zemědělský inženýr Roman Tóth. Zastupuje velkou nadnárodní společnost vyrábějící a prodávající stroje, které dokážou pobláznit chlapecké duše.

Polygon snů a tužeb

Před pár dny proměnili družstevníci v Dolní Krupé nedaleko Trnavy část katastru na obrovský polygon, na kterém předvedli špičkovou techniku ​​a současně na 856 políčkách nejnovější odrůdy polních plodin. Na Dnech pole se seběhlo během dvou dnů 15 tisíc zemědělců z celého Slovenska. Nechybělo zde ani 40 studentů z Levic.

Agronomist examining an agricultural lettuce field

Byla mezi nimi i trojice prvňáků, kteří ještě loni váhali, jestli si vybrali dobrou školu. Kristýna Ďuricová z Pukance ani Lukáš Šajben se netajili, že zemědělská škola byla jejich druhou volbou. Na konci prvního ročníku však nelitovali. Studium je začalo bavit.

„Já i Kristýna máme rády zvířata a na škole se učíme, jak jim lépe porozumět,“ řekla Klaudia Králová. Není venkovka, ale děvče z města. Ještě nemá představu, co bude dělat po maturitě. Do té zbývají tři roky a do té doby se , jak říká, rozední. „Zařadím se, když budu starší,“ zauvažovala nad budoucností Klaudia Králová.

Exit mobile version