- Komerční sdělení -finance
DomůRady a NávodyUkrajina se ptá: Věděli jste o invazi? Proč jste ji preventivně nezarazili?

Ukrajina se ptá: Věděli jste o invazi? Proč jste ji preventivně nezarazili?

Pokud jste tak perfektně dopředu věděli o invazi Ruska na Ukrajinu, proč jste nedokázali učinit preventivní kroky aby nebyla, ptá se Zelenského poradce západních států.

Náhrobní kámen s obrázkem ruského prezidenta Vladimira Putina a hanlivým odkazem na kontrolním stanovišti v Doněcké oblasti na východě Ukrajiny.

Nejdůležitější události

Invaze ruských vojsk pokračuje již 109. den
Ukrajině pomáhají ve válce i satelity Elona Muska
Rusko bude útočit ještě nejméně čtyři měsíce, tvrdí šéf ukrajinské rozvědky

VIDEO: Ukrajinská zbraň proti dronům – protidronová puška.

15:58 V Brjanské oblasti na západě Ruska se kdosi pokusil vyhodit do povětří část ropovodu Družba, který přepravuje ruskou ropu do Evropy. O sobotním útoku informoval server Meduza s odvoláním na informační kanál Baza v aplikaci Telegram. Ropovod však poškozen nebyl, ropa neunikla. Podle společnosti Transnefť funguje ropovod normálně.

13:40 Papež František vyzval v neděli lidi, ať nedopustí, abychom si na válku na Ukrajině zvykli, uvedla agentura DPA. „Prosím, nezvykněme si na tuto tragickou realitu. Modleme se a bojujme za mír,“ uvedla hlava katolické církve před davy věřících a návštěvníků po tradiční modlitbě Anděl Páně na Náměstí sv. Petra v Římě. Papež uvedl, že nadále myslí na válkou postižený ukrajinský lid. „Ať čas, který plyne, nenechá vychladnout naši bolest a smutek za tyto zmučené lidi,“ vyzval osmačtyřicetiletý František.

12:59 Německý prezident Frank-Walter Steinmeier kritizoval bývalého kancléře Gerharda Schrödera pro jeho obchodní vazby s Ruskem. Množství z toho, co Schröder udělal jako kancléř, bylo zastíněno jeho dalším chováním, řekl Steinmeier pro nedělní vydání deníku Bild. Informovala o tom agentura DPA. Steinmeier v minulosti úzce spolupracoval se stranickým kolegou ze Sociálnědemokratické strany Německa (SPD) Schröderem a byl šéfem jeho kanceláře v letech 1999–2005.

Oba se považují za architekty proruského postoje Německa, který narazil na odpor po zahájení ruské vojenské invaze na Ukrajinu. „Patnáct let jsme byli na stejné cestě, pak jsem však dalších 17 let šel na vlastní politické cestě bez něj. V té době udělal Gerhard Schröder soukromá rozhodnutí, která nás rozdělila,“ uvedl Steinmeier.

Exkancelář Schröder roky čelil v Německu kritice v souvislosti se svými pozicemi v ruských státních podnicích a blízkými vazbami na ruského prezidenta Vladimira Putina, konstatuje DPA. Po spuštění ruské vojenské ofenzívy na Ukrajinu se nátlak na Schrödera vystupňoval, kritice však nedávno čelil i samotný prezident Steinmeier – za svou politiku vůči Rusku za uplynulá dvě desetiletí. Steinmeier nakonec přiznal, že v souvislosti se svým odhadem týkajícím se Putina udělal jisté chyby.

Schröder nedávno rezignoval na svůj post v dozorčí radě ruského ropného gigantu Rosněfť a odmítl nominaci do řady dalšího ruského plynárenského gigantu Gazprom, píše DPA. Vedoucí pozice má bývalý spolkový kancléř iv projektech plynovodů Nord Stream a Nord Stream 2, spojujících Rusko a Německo přes Baltské moře.
V květnu se rozpočtový výbor německého parlamentu rozhodl zbavit Schrödera několika oficiálních výhod, které užíval jako bývalý spolkový kancléř – včetně kanceláře v Bundestagu, uzavírá Bild.

Russia vs Ukraine flag on cracked wall, concept of war between russia and ukraine, silhouette of soldiers on russia vs ukraine flag

11:34 Nejméně 22 lidí utrpělo zranění po ruském útoku na ukrajinské město Čortkiv, uvedly v neděli tamní úřady. TASR zprávu převzala z agentury AFP, která připomíná, že jde o vzácný útok na území na západě Ukrajiny.

Podle gubernátora Ternopilské oblasti Volodymyra Truše došlo k útoku ještě v sobotu večer a na Čortkiv dopadly čtyři řízené rakety, přičemž každá z nich byla vystřelena z Černého moře. Střely částečně zničily vojenský objekt i několik civilisty obydlených budov, uvádí agentura Reuters.

zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek