DomůFinanceEkonomika legalizace marihuany a proč je dlouhodobé investice do odvětví tak náročné

Ekonomika legalizace marihuany a proč je dlouhodobé investice do odvětví tak náročné

Odvětví kolem obchodu s marihuanou nabídne v nadcházejících pěti letech velké příležitosti k růstu. Jsou s nimi však spojena i velká rizika. Tato oblast má totiž značné problémy s generováním volného cash flow, a tak rostou rizika spojená s refinancováním růstu a provozu. Očekává se, že hlavním hnacím faktorem růstu se stane rekreační užívání. S ním jsou však spojeny další legislativní rizika, protože marihuana byla původně určena pro medicínské využití.
Za legalizaci říkají některé výhody. Pokud proběhne správně, bude pro všechny přínosem v podobě snížení počtu trestných činů a posílení právního státu. Legalizace drogy může dokonce snížit jejich spotřebu. Je to také způsob, jak zvýšit příjem ve formě daní, kdyby odvětví reguloval stát a nikoli zločinecké organizace na nelegálním trhu. Veřejnost tyto výhody stále více uznává, což je vidět i na rozšiřujícím se počtu zemí, které již proces legalizace rozjeli. Pro dosažení těchto výhod je však podstatná správná rovnováha mezi snížením kriminality a zabráněním zvyšování spotřeby trávy po jejím legalizaci.

Jak vyplývá z ekonomické analýzy, v zájmu boje proti černému trhu musí být cena legálně dostupné měkké drogy relativně nízká. Například by mohla být stanovena kolem, nebo mírně pod současnou cenou na černém trhu. To by přitáhlo současných uživatelů drog od jejich existujících prodejců. Pokud se však neudělá nic jiného, ​​nebude to stačit na likvidaci černého trhu. Ilegální prodejci jednoduše sníží své ceny mají zákazníky zpět. Jsou schopni to udělat, protože na nelegálním trhu je v současnosti vysoká marže. Podle údajů z nelegální webové stránky priceofweed.com je průměrná cena vysoce kvalitního konopí v Londýně zhruba 300 USD za unci, což je až třikrát více než dosahují výrobní náklady na základě údajů z amerického trhu.

Zvýšená konkurence, kterou by způsobil legální trh, by pravděpodobně podstatně zvýšila spotřebu. To však není to, co by uvítala většina politiků. Kromě zavedení legálního trhu proto musí být zavedena i směs politik na kontrolu spotřeby včetně sankcí proti nezákonným činnostem. To by vládě umožnilo vytisknout obchodníků s drogami z trhu a cena legální drogy by byla poměrně vysoká. Pokud se totiž zvýší výrobní nebo distribuční náklady nezákonného konopí, bude snadněji potlačit nelegální prodej. Výzkum ukazuje, že čím přísnější tresty za nezákonný prodej trávy, tím vyšší může být nastavena cena té legální. Dalšími nástroji, které mohou vlády použít ke zvýšení ceny, je odradit spotřebitele od nezákonného nákupu prostřednictvím sankcí nebo jejich varovat před nebezpečím použití nezákonného konopí ve srovnání s vysoce kvalitními a bezpečnými výrobky dodávanými na legální trh.

Ekonomika legalizace marihuany a proč je dlouhodobé investice do odvětví tak náročné

Je také důležité zavést pobídky pro nezákonných výrobců a prodejců drogy, aby svou činnost zaměřily na legální sektor. Stejně jako investice do vymáhání práva zaměřené na potlačování trestné činnosti je důležité, aby nezákonní obchodníci dostali životaschopné alternativy zaměstnání. V opačném případě se mohou pustit do prodeje alternativních nelegálních drog nebo jejich blízkých náhrad. Dealeři často žijí v zanedbaných čtvrtích a jsou uvězněni v začarovaných cyklech zločinu. Slabé vyhlídky na zaměstnání jejich tlačí do nelegálního obchodování. Nelze zapomínat na Investice do těchto komunit, na podporu a vzdělávání těch, kteří žijí z obchodování s drogami.

Peníze, které se získají prodejem a zdaněním legálního konopí, by se měly do značné míry přerozdělovat na tyto druhy iniciativ. Navíc legalizace může policii umožnit přerozdělit úsilí na jiné druhy zločinů, čímž se zlepší účinnost policie proti drogám třídy A a drogovým zločinem. Potvrzují to výsledku z londýnské čtvrti poté, co byly v roce 2001 sníženy pokuty pro ty, kteří drží malé množství marihuany.

Ekonomika legalizace marihuany a proč je dlouhodobé investice do odvětví tak náročné

Historie také ukazuje, že zákaz zvyšuje násilné trestné činy. Slavní gangsteři, jako například Al Capone v Chicagu, v 20. letech 20. století profitovali z nerovnováhy mezi poptávkou a nabídkou alkoholu zavedením organizovaného zločinu, který ilegálně zásoboval a ilegálně podával alkohol. Na nelegálních trzích je násilí často vnímáno jako jediný způsob řešení konfliktů a zajištění tržní síly.

Výzkum se inspiroval nedávnými příklady legalizace konopí v Kanadě a Uruguayi. Obě země si stanovili za cíl boj proti drogové kriminalitě. Na hodnocení celkových účinků těchto politik je ještě příliš brzy, ale důkazy z Kanady naznačují, že nelegální transakce spojené s černým trhem se v důsledku legalizace scvrkly.

zeny

Mohlo by Vás zajímat

PR článek